شپشک گیاهان آپارتمانی و روش از بین بردن آن

نویسنده: مدیر ارشد دسته: گل و گیاه آپارتمانی تاریخ: 1395-08-13 دیدگاه: 0 بازدید: 667

شپشک آردی به خانواده شپشک متعلق است و با مکیدن آب گیاه آن را از بین میبرد. این گونه از شپشک مانند آفت های دیگر به برگ های جدید تمایل دارد. به تدریج آسیبی که وارد می کنند باعث زرد شدن و ریزش برگ می شود. این شپشک ها همچنین باعث افتادن میوه، سبزیجات و گل از گیاه اصلی می شوند. اگر شدید شوند، ترشحات موم مانند آنها که شهد گیاهی هم گفته می شوند باعث رشد قارچ خواهد شد.

شپشک آردی که با چشم مشاهده می شود، ماده است. این نوع آفت های ریز حدود 2 سانتی متر طول و بسته به گونه ای که دارند؛چندین پا و دو دم دارند. شپشک آردی نر بالدار بوده و کمتر دیده میشود که بر روی گیاه بنشیند. گونه اصلی شپشک آردی دم بلند (Pseudococcus longispinus) و شپشک آردی مرکبات (Planococcus citri) هستند. برای کنترل هر دو نوع روش های مشابهی وجود دارد. شپشک آردی به خانواده شپشک متعلق است و با مکیدن آب گیاه آن را از بین میبرد. این گونه از شپشک مانند آفت های دیگر به برگ های جدید تمایل دارد. به تدریج آسیبی که وارد می کنند باعث زرد شدن و ریزش برگ می شود. این شپشک ها همچنین باعث افتادن میوه، سبزیجات و گل از گیاه اصلی می شوند. اگر شدید شوند، ترشحات موم مانند آنها که شهد گیاهی هم گفته می شوند باعث رشد قارچ خواهد شد.


شپشک آردی ماده تخم هایش را در میان این ترشحات مومی پنهان می سازد. که تخم ها بعد از حدود 10 روز به نوزاد تبدیل می شوند.نوزادهای نو رسیده در بخش های دیگر گیاه می مانند و بعد از گذشت 4 تا 8 هفته بالغ می شوند.


روش های از بین بردن و کنترل شپشک های آردی

بهترین راه برای کنترل  و نابودی شپشک آردی و هر آفت دیگر روش دفاعی است. گیاهان سالم به نسبت گیاهان ضعیف تر و با شرایط نامطلوب تر، کمتر به این آفت ها قرار می گیرند. همیشه سعی کنید که گیاه خود را در شرایط سالم و مطلوب نگهداری کنید تا دچار آفت نشوند.شما با روش های مختلفی می توانید شپشک آردی بر روی گیاهان را از بین ببرید.

1-شست و شو

به راحتی با کمی بخار آب داغ و یک دستمال نرم می توانید حشرات را نابود کنید و اگر لازم شد این فرایند را چندین مرتبه تکرار کنید. این کار برای آفت های معدود مناسب است.

2-سم ضد شپشک آردی یا سفید

از یک فروشگاه محصولات کشاورزی و سموم، سم مخصوص ضد شپشک آردی را تهیه کنید و یا در خانه با مایع ظرفشویی درست کنید. از مواد معطر یا دارای افزودنی استفاده نکنید تا به گیاه آسیب نرسد. مایع را در ظرف با آب مخلوط کنید. برای 1 گالن آب (بیش تر از ۳/۵ لیتر) 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی اضافه کرده و یک سم خانگی بسازید و روی گیاه بپاشید تا آفت ها از بین بروند.

3-حشره کش آشپزخانه

یک اسپری چند منظوره با ترکیب یک پیاز کوچک،یک حبه سیر و 1 قاشق چای خوری فلفل در مخلوط کن،تهیه می شود.این حشره کش حالتی خمیری دارد که می توانید آن را در یک پیمانه آّب ریخته و اجازه دهید 1 ساعت باقی بماند.ترکیب به دست آمده را از یک پارچه عبور دهید و 1 قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی اضافه کنید و آن را خوب به هم بزنید و سپس یک هفته در یخچال نگه داری کنید.

اگر با چنین روش هایی آفت های گیاهان از بین نرفت بهتر است گیاه را از کنار سایر گیاهان جدا کرده و دور کنید.دیدگاه خود را بنویسید

بالا