روش های صحیح مراقبت از گیاهان

نویسنده: مدیر ارشد دسته: گل و گیاه آپارتمانی تاریخ: 1395-08-13 دیدگاه: 0 بازدید: 356

برای نگه داری و شادابی گیاهان، ما در این مقاله به شما توصیه هایی خواهیم کرد.عدم استفاده از ظروف شیشه ای،تعویض خاک گلدان،تغییر گلدان ها

روش های صحیح مراقبت از گیاهان

برای نگه داری و شادابی گیاهان، ما در این مقاله به شما توصیه هایی خواهیم کرد.

عدم استفاده از ظروف شیشه ای

ظروف شیشه ای را در مواقعی استفاده کنید که گیاهی را قلمه می زنید تا به راحتی ریشه دهد؛ زیرا ظروف شیشه ای نور را به راحتی عبور می دهند و آب زیاد نیز باعث گندیدگی ریشه ها می گردد.ظروف شیشه ای فاقد آب رو هستند و به همین خاطر آب های اضافه از خاک آنها خارج نمی شوند و در ظرف باقی می مانند. در صورت استفاده از ظروف شیشه ای، باید در فواصل زمانی مشخصی آب گلدان را عوض کرده یا با سنگ های ماسه ای درشت و ریز ریشه ها را بپوشانید و فقط سنگ ها را مرطوب نگه دارید.

تعویض خاک گلدان

آب های سخت یا آب هایی که دارای املاح بسیاری هستند باعث از بین رفتن مواد معدنی در خاک می شوند که کپک های سفید رنگی بر روی خاک گلدان ایجاد می کنند.این لکه ها نمایشگر فقر خاک و املاح است.توصیه می شود سالی یک مرتبه خاک گلدان را عوض کنید تا گیاه شما بهتر رشد کند.

تغییر گلدان ها

گل ها هر سال رشد کرده و ریشه آنها نیز بزرگ تر می شود بنا براین به فضای بیشتری نیاز دارند.سعی کنید گلدان های خود را عوض کنید تا انگل های یا کپک ها و قارچ های درون خاک به ریشه گیاه آسیب نزنند و به خوبی رشد کنند.تغییر و عوض کردن گلدان های برای همه گیاهان توصیه می شود اما گیاهانی مانند کاکتوس که کم رشد هستند بهتر است هر چند سال یک بار تعویض شوند.

استفده از گلدان های سفالی

بهترین نوع گلدان برای گیاهان شما،گلدان هایی با خاک رس هستند که دمای خاک گلدان را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارند.برای کاکتوس و گیاهان مشابه در استفاده از گلدان های سفالی بهتر است آب زیاد به گیاهان ندهید.گلدان های پلاستیکی برای بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند پتیوس و فیکوس قابل استفاده هستند. گلدان های فلزی اصلا مناسب نیستند.زیرا زنگ زده و سم تولید میکنند که البته گلدان های استیل جدید روکش هایی مناسب و بدون ضرر دارند..

اهمیت به فصل گرده افشانی

در فصل های بهار و پاییز گیاهان گرده افشانی می کنند و به همین خاطر بهتر است این گیاهان را در این فصول خارج از منزل خود نگه داری کنید تا گرده آن ها باعث ایجاد حساسیت نشود . گرده افشانی موجب شادابی گیاهان باغچه ای می گردد .


تغذیه گیاه

استفاده از کودهای شیمیایی و مناسب گیاه شما را تقویت خواهد کرد. سعی کنید گیاهان خود را به اندازه آبیاری کنید و دو لیوان آب در هفته کافی است و خاک نباید همیشه خیس باشد زیرا باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.آفتاب و نور را مناسب با نوع گیاه خود تنظیم کنید اما توجه داشته باشید همه گیاهان به نور کافی نیاز دارند.گیاهان برای رشد به آب کافی،نور و کودها نیاز دارند. قهوه و نسکافه خود را اصلا درون خاک گلدان نریزید زیرا باعث اسیدی شدن خاک می شود..


دیدگاه خود را بنویسید

بالا